Co to jest polaryzacja?

2018-07-11
Filtry UV to pierwsza rzecz, na jaką zwracamy uwagę podczas wyboru okularów przeciwsłonecznych. Są one niezbędne do ochrony naszego wzroku przed nadmiernym promieniowaniem ultrafioletowym. Istnieją jednak inne filtry, których zadaniem nie jest bezpośrednia ochrona oczu, lecz wspieranie filtru UV. Jednym z nich jest filtr polaryzacyjny.

Polaryzacja świetlna

Główną cechą warunkującą naturę światła jest jego rozchodzenie się w przestrzeni. Zwykle światło rozchodzi się w wielu kierunkach i pada na różne obiekty, przez które jest pochłaniane. W takiej sytuacji wzrok nie jest narażony na bezpośredni i długotrwały kontakt z promieniami świetlnymi. Promienie padają wtedy pionowo, co pozwala nam widzieć. Jednak może dojść do efektu polaryzacji, czyli rozchodzenia się światła tylko w jedną stronę. Promienie świetlne zmieniają kierunek ruchu na poziomy – są odbijane od niektórych obiektów i trafiają bezpośrednio do oka, oślepiając nas. Okulary przeciwsłoneczne wyposażone w filtr polaryzacyjny zapobiegają oślepnięciu na skutek działania polaryzacji świetlnej. Przede wszystkim wygaszają odblaski od powierzchni płaskich, takich jak woda czy śnieg. Ponadto, podnoszą komfort widzenia poprzez wyostrzenie kształtów i nasycenie barw. Filtrem polaryzacyjnym można również wzbogacić soczewki korekcyjne, dzięki czemu będzie to doskonałe rozwiązanie dla osób z wadą wzroku.

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem polaryzacyjnym – dla kogo?

Filtr polaryzacyjny dawniej używany był przede wszystkim przez żeglarzy i rybaków ze względu na przebywanie w pobliżu wody, która w znacznym stopniu generuje refleksy i odblaski słoneczne. Obecnie okulary przeciwsłoneczne z filtrem polaryzacyjnym polecane są znacznie szerszej grupie odbiorców. Należą do nich przede wszystkim osoby, które muszą mierzyć się ze zmiennymi warunkami pogodowymi i pracą w środowisku bardzo nasłonecznionym. Dostęp do filtrów polaryzacyjnych jest na tyle szeroki, że okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są dostępne dla każdego zainteresowanego. Przed zakupem warto sprawdzić czy ten typ okularów jest dla nas odpowiedni. Filtr polaryzacyjny zmniejsza widoczność obrazów na ekranach telefonów komórkowych, komputerów oraz urządzeń GPS. W ofercie sklepu iOkulary.pl znajdą Państwo bogaty wybór okularów przeciwsłonecznych z filtrem polaryzacyjnym. Szczególnie polecamy okulary Polaroid, okulary Oakley oraz okulary Ray Ban.
Ray-Ban-RB-4242-Round-II-Light-Ray-601-71-4239_1
Marka Polaroid niemal w każdej swojej kolekcji umieszcza w soczewkach okularów filtry polaryzacyjne. Z kolei okulary Oaklay od lat przodują wśród produktów innowacyjnych i przesuwają z każdym rokiem granicę postępu optyki. Natomiast okulary Ray Ban to ikona polaryzacji. Początkowo produkty tej marki były produkowane dla pilotów myśliwców, którzy w powietrzu musieli mierzyć się nie tylko z wrogiem, lecz bardzo wysokim promieniowaniem słonecznym. Okulary Ray Ban skierowane są nie tylko okulary dla łowców przestworzy, ale również osób wypoczywających na słonecznej plaży.
Okulary-Przeciwsloneczne-Oakley-OO-4074-Taper-4074-05-9067_1
pixel