Wszystko, co powinieneś wiedzieć o okularach przeciwsłonecznych

2018-07-04
Aby w jak największym stopniu spersonalizować okulary przeciwsłoneczne i wybrać te, na których najbardziej nam zależy, powinniśmy zagłębić się w ich specyfikę. Z perspektywy kupującego najważniejszymi cechami okularów będą m.in. filtry UV, wygoda noszenia oraz dopasowanie do kształtu twarzy. Przedstawiamy Państwu najważniejsze informacje dotyczące budowy okularów słonecznych z wyróżnieniem ich kluczowych elementów.

Filtr UV

Najważniejszą cechą okularów przeciwsłonecznych jest filtr UV. To on blokuje promieniowanie słoneczne mogące zaszkodzić naszym oczom. Okulary bez odpowiednich filtrów UV są zwykle przyciemniane i chronią jedynie przed światłem słonecznym widzialnym. Używając przyciemnianych szkieł wyłączamy naturalne odruchy obronne wzroku (łzawienie, przymykanie), narażając tym samym oczy na szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe. Okulary przeciwsłoneczne posiadające filtr UV są odpowiednio skategoryzowane. Wybór odpowiedniej kategorii powinien być ukierunkowany osobistymi potrzebami, m.in. ilością spędzonego czasu w miejscu nasłonecznionym oraz intensywności nasłonecznienia.

Doskonałą jakość filtrów UV zapewniają okulary Prada. W naszej bogatej ofercie z pewnością znajdą Państwo odpowiedni model.

Prada-PR-58US-31D3D0-25175_1

Filtr polaryzacyjny

Polaryzacja to stosunkowo nowy trend, który zagościł na stałe wśród najlepszych marek okularów przeciwsłonecznych. Filtr polaryzuje światło słoneczne, czyli blokuje rozproszone fale słoneczne, usuwając zbędne odblaski. W efekcie widzenie przez okulary z filtrem polaryzacyjnym jest o wiele bardziej przejrzyste, kolory stają się nasycone, a soczewki nie są znacząco przyciemnione. Filtr polaryzacyjny to doskonałe rozwiązanie dla kierowców oraz osób uprawiających sport, zwłaszcza w okolicach wody, na piaszczystej plaży czy śniegu. Szczególnie wysoką jakość prezentują okulary Oakley z soczewkami, które są jednymi z najlepszych pod względem ostrości na rynku.
Oakley-OO-9411-STRAIGHTBACK-941106-25959_1

Filtr fotochromowy

Idealnym wyborem dla osób wymagających korekcji wzroku jest filtr fotochromowy. W zależności od nasłonecznienia w danym miejscu, przepuszcza on odpowiednią ilość światła do oczu. Efekt polega na widocznym przyciemnianiu bądź rozjaśnianiu się soczewki. Okulary przeciwsłoneczne wyposażone w fotochrom nadają się wspaniale do warunków intensywnego, jak i niedostatecznego naświetlenia dla osób, które posiadają wadę wzroku, a jednocześnie nie chcą rezygnować z ochrony przed promieniowaniem UV. Znajdujące się w naszej ofercie okulary Ray Ban prezentują dużą możliwość dobrania soczewek z filtrem fotochromowym.
Ray-Ban-RB-3447-ROUND-METAL-9065I5-23140_1

Soczewki

Oprócz posiadania wbudowanych filtrów, do najważniejszych cech soczewek należy: materiał wykonania, powłoka oraz kolor. Soczewki okularów przeciwsłonecznych wykonywane są przeważnie z trzech materiałów: szkła, plastiku i poliwęglanu. Najpopularniejsze z nich to szklane soczewki, jednak są ciężkie i łatwo je stłuc. Alternatywą jest lekki plastik, który - dzięki stosowaniu coraz lepszych powierzchni utwardzających - staje się odporny na zarysowania. Soczewki poliwęglanowe to z kolei konglomerat poprzedników. Są lekkie, odporne na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Polecane szczególnie dla osób uprawiających sport. W celu zwiększenia odporności soczewek na działanie czynników zewnętrznych, często zabezpiecza się je specjalnymi powłokami. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie i pozwala na podwyższenie osiągów wybranej soczewki. Do najpopularniejszych powłok należą: • powłoki utwardzające - szczególnie przydatne przy soczewkach plastikowych;

• powłoki antyrefleksyjne - odbijają zbędne odblaski i zwiększają kontrast obrazu;

• powłoki hydrofobowe- zapobiegają skraplaniu się pary wodnej na soczewkach;

• powłoki oleofobowe - nie doprowadzają do osadzania się brudu na soczewkach;

• powłoki blue blocker - nie przepuszczają wiązek światła niebieskiego UV, poprawiają kontrast widzenia i rozjaśniają obraz.

Kolor soczewek nie jest jedynie kwestią estetyki. Przykładowo, soczewki brązowe wyostrzają obraz oraz poprawiają głębię ostrości, co sprzyja odpoczywaniu wzroku. Z kolei soczewki czerwone nie chronią przed pełnym słońcem, za to idealnie nadają się na pory poranne i wieczorne, gdy światło jest delikatniejsze.
pixel